Βιβλίο επισκεπτών

Εγγραφές - Αντιστοιχία Τάξεων PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 12 Μάρτιος 2012 19:14

Α΄ΤΑΞΗ (φοίτηση τετραετής)

• Απόφοιτοι Γυμνασίου (Απολυτηρίου Ημερησίου ή Εσπερινού) ή Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
  • Μαθητές που έχουν μείνει στην Α? τάξη (Ημερησίου ή Εσπερινού Γενικού Λυκείου)
  • Μαθητές Α ή Β τάξης Α Κύκλου Τ.Ε.Ε

Β΄ΤΑΞΗ

• Οι μαθητές που έχουν τελειώσει την Α? τάξη του Εσπερινού Γενικού Λυκείου.

Γ΄ΤΑΞΗ (φοίτηση διετής)

• Μαθητές που προήχθησαν από την Α΄τάξη Γενικού ή Ενιαίου Λυκείου.
  • Μαθητές που έμειναν στάσιμοι στην Β? τάξη  Ημερησίου Λυκείου.
  • Πτυχιούχοι Α και Β κύκλου Τ.Ε.Ε
  • Πτυχιούχοι Τ.Ε.Σ.
  • Πτυχιούχοι Σχολών Μαθητείας του ΟΑΕΔ
  • Πτυχιούχοι Α? Κύκλου Τ.Ε.Ε.
  • Μαθητές των ΤΕΛ οι οποίοι έχουν ολοκληρώσει την Α΄τάξη καθώς και οι μαθητές των Β' και Γ' τάξης ΤΕΛ.(Πτυχιούχοι ΤΕΛ. εκτός Δεσμών.)
  • Πτυχιούχοι Ε.Π.Λ (εκτός Δεσμών)
  • Τελειόφοιτοι της Α? τάξης των Ημερησίων ΕΠΑΛ.

Δ? ΤΑΞΗ (φοίτηση Μονοετής )

• Μαθητές της Γ?τάξης Γενικού ή Ενιαίου Λυκείου που δεν έχουν πάρει απολυτήριο
  • Μαθητές που έχουν προαχθεί από την Β? τάξη Ημερησίου ΓΕΛ.

Οι μαθητές του Εσπερινού Λυκείου μας, μετά από τις δύο τάξεις Α? και Β?, οι οποίες θεωρούνται τάξεις προσαρμογής, φοιτώντας στην Γ? και Δ? τάξη έχουν δύο επιλογές:

Α) Μπορούν να συμμετάσχουν στην Δ? τάξη και σε πανελλαδικές εξετάσεις να πετύχουν την είσοδο τους στα Πανεπιστήμια ή στα Τεχνολογικά Επαγγελματικά ιδρύματα (ΤΕΙ).

Δικαίωμα συμμετοχής στις πανελλήνιες εξετάσεις Εσπερινών Γενικών Λυκείων έχουν όσοι μαθητές συμπληρώσουν δύο (2) έτη φοίτησης στο Εσπερινό Λύκειο.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι μαθητές των Εσπερινών σχολείων εισάγονται στα Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ καθ? υπέρβαση με προνομιακό ποσοστό 1% επί του συνόλου των εισακτέων, με μικρότερη ύλη εξετάσεων άρα με πιο εύκολη πρόσβαση σε αυτήν.

Β) Εφόσον δεν επιθυμούν την πρόσβαση τους στα Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ, μπορούν να συμμετάσχουν σε ενδοσχολικές εξετάσεις στην Δ? τάξη, εξεταζόμενα σε όλα τα μαθήματα, σε θέματα που ορίζονται από καθηγητές του σχολείου μας, χωρίς να συμμετάσχουν σε πανελλαδικές εξετάσεις.

Το απολυτήριο αυτού του τύπου είναι απόλυτα ισότιμο με απολυτήριο αντίστοιχου Δημοσίου σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (δεκτό από τον ΑΣΕΠ, το δημόσιο και ιδιωτικό τομέα).

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 03 Απρίλιος 2012 16:30

Εσπερινό ΓΕΛ Μύρινας

Λεωφ. Δημοκρατίας 16 - Τ.Κ. 81400

Μύρινα,  Λήμνου

Τηλέφωνο: 2254111032

Fax: 2254025161

E - mail: mail@lyk-esp-myrin.les.sch.gr

Διευθυντής: Ρηγόπουλος Νικόλαος

Δημιουργία ιστοσελίδας: Χριστίδου Κων/να

Την ώρα που δύει ο ήλιος, το φως των γραμμάτων και της γνώσης ανατέλει... Joomla!. Designed by: best joomla templates dedicated hosting Valid XHTML and CSS.